UWAGA! Rezerwacje otwarte ! Zarezerwuj swój kort już teraz.

Aspekty zdrowotne squasha

Jak mawia stare porzekadło: sport to zdrowie. Skoro zatem rozpoczynamy – lub rozpoczęliśmy już – naszą przygodę ze squashem, warto zastanowić się nad zdrowotnym aspektem uprawiania tej dyscypliny sportowej. Okazuje się bowiem, że w jej przypadku w bardzo prosty sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, nie tylko świetnie się bawiąc i rywalizując ze znajomymi, ale zarazem rozwijając swoje ciało i dostając solidny wycisk fizyczny. Co warto wiedzieć o korzyściach zdrowotnych, płynących z gry w squasha? Sprawdźmy!

Żegnajcie, kalorie! Pa, pa, kilogramy!

 

 

Nie ulega wątpliwości, że podczas meczu poruszamy się niezwykle dynamicznie, a co za tym idzie – wydalamy dużo potu. Wynika to z faktu, że squash w istotny sposób przyczynia się do spalania tłuszczu. Naukowcy szacują, że ważący około 70-80 kilogramów zawodnik jest w stanie podczas zaledwie godzinnej rozgrywki w squasha spalić nawet do 1000 kalorii. Tym samym squash okazuje się o wiele lepszym sportem do zrzucania zbędnych kilogramów niż pływanie lub bieganie. A ile przy tym frajdy! Rzecz jasna nie należy ograniczyć się w przypadku odchudzania wyłącznie do trenowania squasha, warto jednak wziąć pod uwagę skuteczność tej dyscypliny sportowej, jeśli zamierzamy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z naszego organizmu.

A po masie… rzeźba!

Kolejnym aspektem zdrowotnym squasha, na jaki warto zwrócić uwagę, jest fakt, że uprawianie tego sportu znacząco wpływa na rzeźbienie sylwetki. Regularne mecze w squasha nie tylko przyczyniają się do uzyskania szczuplejszej figury w relatywnie krótkim czasie, ale także poprawiają rzeźbę ciała, wpływając na budowę mięśni pleców, brzucha i ramion. To nie jedyne partie ciała, których mięśnie zyskują dzięki regularnym rozgrywkom – także mięśnie pośladków, ud i rąk są regularnie poddawane treningom, co przyczynia się do budowania ich siły.

Skuteczna poprawa kondycji

Uprawianie squasha wiąże się dodatkowo z realnym podniesieniem wydolności organizmu – co nie powinno nikogo dziwić, biorąc pod uwagę szybkość ruchów, jakie wykonują zawodnicy w pogoni za piłeczką, towarzyszące zagrywkom wymachy ramion oraz konieczność łapania w międzyczasie kolejnych oddechów, by zapewnić regularny dopływ tlenu do płuc. Zwiększenie gibkości naszego ciała oraz ogólny wzrost wytrzymałości to kolejne korzyści, wynikające z uprawiania tej dyscypliny sportowej, dzięki czemu dla wielu osób squash stanowi o wiele ciekawszą alternatywę, niż monotonne treningi na siłowni.

Grasz – zdrowiejesz

Istnieją ponadto kolejne dowody, wskazujące na to, że granie w squasha pozytywnie odbija się na stanie naszego zdrowia. Jakie? Zdaniem niektórych, mecz z samego rana może pobudzać o wiele lepiej niż mocna filiżanka kawy. Część osób stosuje ten trik, by odpowiednio rozbudzić się przed pracą lub szkołą, pozytywnie nastrajając na cały dzień. Dodatkowo squash pozwala nam regularnie doskonalić koncentrację oraz refleks, co przyda się nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Równocześnie nieustanna pogoń za piłeczką ma dobry wpływ na nasze serce, regulując jego pracę i obniżając ciśnienie krwi. Intensywny ruch, jakiemu poddajemy się przez cały mecz, pozwala ponadto rozruszać te mięśnie i stawy, które w naszym przypadku są zastane – na przykład z powodu siedzącego trybu pracy.

Coś dla ciała, coś dla umysłu

Kolejnym atutem sqhasha jest rozwój nie tylko ciała, ale także naszego intelektu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że samo sprawne poruszanie się po korcie nie wystarczy – konieczne jest także właściwe planowanie kolejnych zagrań oraz umiejętne przewidywanie tego, co uczyni nasz rywal. Trenujemy zatem nie tylko logikę, ale i rozwijamy nasz zmysł taktyczny – podobnie, jak w szachach, choć w tym przypadku mamy o wiele mniej czasu do namysłu.

Przede wszystkim: relaks

Wreszcie, dla wielu osób mecz squasha stanowi po prostu idealny sposób na zakończenie dnia. Pozwala „odciąć się” od wydarzeń, które nas przytłaczają, zapomnieć o troskach danego dnia lub problemach, z którymi się borykamy. Mecz squasha po pracy, przed powrotem do domu, może być doskonałą okazją do rozruszania się po dniu spędzonym za biurkiem, a zarazem sposobem na poprawę naszego stanu psychicznego – oczyszczenie umysłu ze spraw zawodowych, by w domu całkowicie poświęcić się czekającej na nas rodzinie.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Tennis player
wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Czytaj więcej...

Choć wielu osobom kojarzy się po prostu z tenisem ziemnym…

Zapisz swoje dziecko do naszej szkółki i pozwól mu rozwijać…

Wejdź w zakładkę zajęcia grupowe i zapisz się  na zajęcia dla kobiet!